Barcode: 9400553009818
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 491.0 kcal |
| Fat | 21.3 g |
| of which saturated | 15.8 g |
| Carbohydrates | 66.3 g |
| of which sugars | 29.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.1 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Wheat Flour, Sugar, Vegetable Fats & Oil [Antioxidant (307b: Soy)] Salt, Milk Solids, Raising Agents (450, 500), Yeast, Corn Starch, Natural Flavour, Natural Colours (160a, 160b), Citric Acid. Contains 40% Crème Filling. CONTAINS WHEAT (GLUTEN), MILK PRODUCTS AND SOYBEAN PRODUCTS. MAY CONTAIN OTHER CEREALS CONTAINING GLUTEN, EGGS, PEANUTS AND TREE NUTS.
Allergens
gluten
soybeans
Additives
e160a
e160b
e307b
e330
e450
e500
Related Products in Snacks
Choc noir mendiant
La Vie Claire
E NOVA 3
8 gaufres artisanales fabriqués dans les Ardennes
La Vie Claire
E NOVA 3
Bâtonnets épeautre au graines de pavot
La Vie Claire
D NOVA 3
Torsades provençale
La Vie Claire
E NOVA 3
8 Gaufres Artisanales
La Vie Claire
E NOVA 3
Croquants à l'huile d'olive
La Vie Claire
D NOVA 3
Petits carrés salés au comté
La vie Claire
E NOVA 3
Minis sticks sésame
La Vie Claire
E NOVA 3
Palmiers au fromage
La Vie Claire
E NOVA 3
Nos biscuits à la CUILLÈRE
La Vie Claire
E NOVA 4
Boudoirs
La Vie Claire
D NOVA 3
Triangles Feuilletés Emmental-Oignons
La Vie Claire
E NOVA 3