Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 509.0 kcal |
| Fat | 27.6 g |
| of which saturated | 10.3 g |
| Carbohydrates | 60.2 g |
| of which sugars | 25.6 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 3.7 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Wheat Flour(with added Calcium, Iron, Niacin, Thiamin), Vegetable Oils (Palm, Rapeseed), Icing Sugar, Lemon Flavoured Filling (Glucose-Fructose Syrup, Sugar, Humectant (Vegetable Glycerine), Concentrated Lemon Juice, Gelling Agent (Pectin), Maize Starch, Acidity Regulator (Sodium Citrates), Acid (Citric Acid), Flavouring, Salt), Unsalted Butter (Milk), Sugar, Invert Sugar Syrup, Soluble Maize Fibre, Glucose Syrup, Salt, Maize Starch, Raising Agents (Disodium Diphosphate Sodium Bicarbonate), Fructose, Maltodextrin, Sucrose, Humectant (Vegetable Glycerine), Flavourings, Emulsifiers (Polyglycerol Esters of Fatty Acids, Mono - and Diglycerides of Fatty Acids), Colour (Curcumin).
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
ORVILLE REDENBACHERS Salt and Vinegar Popcorn, 16 OZ
ORVILLE REDENBACHERS Movie Theater Butter Popcorn, 59.23 OZ
ORVILLE REDENBACHERS Garlic Popcorn, 8.07 OZ
ORVILLE REDENBACHERS Mini Movie Theater Butter Popcorn, 15 OZ
Tropical mango pudding
Snack Pack
Gourmet Popping Kettle Corn, Salty + Sweet
Orville redenbacher's
Tapicoa Pudding
Snack Pack,Conagra
ORVILLE REDENBACHERS Pepper Popcorn, 8.07 OZ
Butter Classic
Orville Redenbacher's
Popcorn
Orville Redenbacher’s
Naturals light classic butter sea salt microwave popcorn
Orville Redenbacher'S, Smart Pop!, Gourmet Popping Corn, Butter, Butter
Orville redenbacher's