Barcode: 5712871868508
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 214.0 kcal |
| Fat | 18.0 g |
| of which saturated | 1.3 g |
| Carbohydrates | 12.0 g |
| of which sugars | 8.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.9 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Vand, 17% rapsolie, eddike, sukker, modificeret majsstivelse, 2% tørret hvidkål, _æggeblommepulver_, _sennepsmel_, surhedsregulerende midler (E 296, E 270), salt, løgpulver, konserveringsmidler (E 211, E 202), stabilisatorer (E 415, E 412, E 410), estragoneddike, karry, gurkemeje, citronkoncentrat, koriander, cayennepeber
Allergens
eggs
sennepsmel
æggeblommepulver
Additives
e202
e211
e270
e296
e410
e412
e415
Related Products in Remoulades
Remoulade
Salatmesteren
C NOVA 4
Lentil and bacon soup
Baxters
B NOVA 4
Fray Bentos Steak & Kidney Pie 425G
C NOVA 4
Lentil & Vegetable
Baxters
B NOVA 3
Crinkled Beetroot
Baxters
A NOVA 4
Spicy tomato rice and sweetcorn soup
baxters
B NOVA 3
Sliced Beetroot
Baxters
B NOVA 4
Classic Salad Dressing
Mary Berry's
D NOVA 3
Light Salad Dressing
Mary Berry's
D NOVA 4
Green lentil & tomato soup
Baxters
A NOVA 3