Barcode: 7036110010595
Lettmargarin
by Mills as
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
keyhole
Categories
Available in
norway
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 360.0 kcal |
| Fat | 40.0 g |
| of which saturated | 16.0 g |
| Carbohydrates | 1.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.0 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Vann, solsikkeolje (15,5 %), rapsolje (15,5 %), sheafett, skummet melk (4 %), kokosolje, salt, stabilisator (pektin), emulgator (monoglyserider av fettsyrer, soyalecitin), konserveringsmiddel (kaliumsorbat), vitamin A, vitamin D, fargestoff (betakaroten), aroma
Allergens
milk
soybeans
Additives
e160a
e160ai
e202
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Sweet peas
A NOVA 3
Spaghetti, Enriched Macaroni Product
Price Chopper Supermarkets
A NOVA 1
Freshly frozen mango chunks
A NOVA 1
Dark sweet cherries
C
Classic seasoned black beans
A NOVA 3
100% Pure Orange Juice No Pulp Original
Price Chopper Supermarkets
C NOVA 1
Mixed fruit
A NOVA 1
Double diced mixed vegetables
B NOVA 3
Price chopper, crisp crunch sweetend corn & oats cereal, berry treats
Price Chopper
E NOVA 4
Extra fine green beans
A NOVA 1
Freshly frozen berry medley
A NOVA 1
Cut green beans
B NOVA 3