Barcode: 0024126018114
Lewis
Processing
NOVA 4
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 257.1 kcal |
| Fat | 4.3 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 48.6 g |
| of which sugars | 8.6 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 8.6 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
unbleached enriched wheat flour [flour, barley malt, niacin (vitamin b3), iron, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid (vitamin b9)], water, sugar, yeast, contains 2% or less of the following: soybean oil, salt, wheat gluten, dough conditioner (mono - and diglycerides, sodium stearoyl lactylate, ethoxylated monc - and diglycerides, ascorbic acid), calcium propionate and sorbic acid (to retain freshness), fumaric acid, yeast nutrients (calcium sulfate, ammonium sulfate, monocalcium phosphate), hydrogenated cottonseed oil, soy lecithin. contains soy, wheat.
Additives
e200
e282
e297
e300
e322
e322i
e341
e341i
e471
e481
e516
e517
Recipes with Similar Ingredients
Related Products
Extra Sharp Cheddar
Kraft
D
Skim Milk American Singles Cheese Slices
Kraft
D NOVA 4
kraft deli deluxe
Kraft
NOVA 4
Pizza Mozzarella Cheddar Cheese
Kraft
D NOVA 4
Italian Five Cheese
Kraft
D NOVA 3
Original Pasteurized Prepared Cheese Product, Original
Velveeta
E NOVA 4
Singles pasteurized prepared cheese product
Kraft
NOVA 4
Shredded Cheddar & Monterey Jack Cheeses
Kraft
D NOVA 4
White American Pasteurized Process American Cheese with Added Calcium
Kraft
E NOVA 3
Mexican Style Four Cheese
Kraft
D NOVA 4