Barcode: 9338124000011
Liqorice
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
low or no salt
australian made
no added salt
no artificial colors
98 fat free
all natural flavours
made in australia
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 334.6 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 74.5 g |
| of which sugars | 35.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Flour (Gluten), Raw Sugar, Treacle, Molasses, Glucose Syrup, Water, Licorice Extract (0.7%), Colour (153), Natural Flavour (Aniseed Oil), Emulsifier (Soy 471).
Allergens
gluten
soybeans
Additives
e153
e471
Related Products in Snacks
Straight cut chips
McCain
A NOVA 4
Traditional anzac bread suits
Green's
NOVA 4
Unibic, anzac biscuit
Modern Baking Pty Ltd
C NOVA 4
Fantastic RCRKR Slt &vin 100G
Fantastic
E NOVA 4
Beer batter chips shoestring
McCain
B NOVA 4
Nacho Cheese Flavoured Popcorn
Poppin
D NOVA 4
Barbeque Rice Crackers
Fantastic
C NOVA 4
Mini Smiles
Mccain
A NOVA 4
SuperFries
McCain
B NOVA 4
PUB STYLE CRISPY Sweet Potato Fries
McCain
C NOVA 4
Microwave Popcorn Sweet & Salty
Poppin
D NOVA 4
Wood oven pizza rice cakes
Fantico
C NOVA 4