Barcode: 0007203663084
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 54.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 1.8 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.7 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Egg whites, natural flavor, guar gum, xanthan gum, color (includes beta carotene) vitamins and minerals: calcium sulfate, vitamin a palmitate, iron (ferric orthophosphate), vitamin e (alpha tocopherol acetate), vitamin d3, zinc sulfate, calcium pantothenate, vitamin b12, vitamin b1 (thiamin mononitrate), vitamin b6 (pyridoxine hydrochloride), vitamin b2 (riboflavin), folic acid.
Additives
e412
e415
Related Products in Farming Products
Simply Egg Whites
Naturegg
A NOVA 1 Eco-Score C
Bio Eier
Kwetters Eierhof
A
Ah Puur En Eerlijk Eieren Biologisch
Albert Heijn
A
Large Free-Range Chicken Eggs.
Compliments • Sobeys
A NOVA 1 Eco-Score B
12 OEUFS FRAIS de poules élevées en plein air
Carrefour
A
Albume d'uovo
le Naturelle
A Eco-Score C
15 Mixed Size Eggs
Merevale
A NOVA 1
Œufs de poule élevées au sol
Auchan
A Eco-Score B
Organic Eggs Grade AA Large
Kirkland Signature
A NOVA 1 Eco-Score B
PASTURE RAISED BROWN EGGS
MARKETSIDE
A Eco-Score B
Uova biologiche
Primia, Via verde bio
B NOVA 1
Free-Run Brown Eggs
Presidents choice
Eco-Score A