Liquid I.V. Hydration Multiplier
by Liquid I.V.
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 0.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 81.2 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
T1284.00A Ingredients (amount per daily dose): Sugar, Dextrose, Acidity Regulator: Citric Acid, Sodium Chloride (Salt), Potassium Citrate Sodium Citrate, Natural Flavouring, Potassium Salts of Orthophosphoric Acid^, Anti-Caking Agent: Silicon Dioxide; Sweetener: Steviol Glycosides from Stevia; Vitamin C (L-Ascorbic Acid 73 mg, 91%*), Niacin (Nicotinamide - 22.8 mg, 143%*), Pantothenic Acid (D-Pantothenate Calcium-11.4 mg, 190%*), Vitamin B6 (Pyridoxine HCI-2.3 mg, 164%*), Vitamin B12 (Cyanocobalamin - 6.8 µg, 272%*). Total amount of carbohydrates: 13 g; Total amount of Sodium: 570 mg; ^Total amount of Potassium: 370 mg - 19%*; *NRV: Nutrient Reference Values. Carbohydrate-electrolyte solutions enhance the absorption of water during physical exercise.
Additives
Related Products in Dietary Supplements
Brookie Protein Bar
Pure Protein
Vanilla peanut protein
PB2 performance
Vegan bar brownie taste
Layenberger
Elbow Macaroni
Reggano
Serious Mass
OPTIMUM NUTRITION
Isogold triple milk chocolahe flavour
PVL Gold Series
Protein Bar no sugar
None
PVL Whey Gold
PVL Gold Series
Evowhey & oats
HSN
Grass-fed Whey Isolate Dutch Chocolate
PROMIX
Whey Protein Powder Vanilla Flavored
up&up
Halal Collagen Protein
Sunna Supplements