Barcode: 0013000520706
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 111.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 22.2 g |
| of which sugars | 16.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 3.5 g |
Ingredients
Distilled white vinegar, water, high fructose corn syrup, salt, dehydrated garlic, modified corn starch, spices, roasted garlic, garlic powder, onion powder, dehydrated onion, soybean oil, sodium benzoate & potassium sorbate (as preservatives), xanthan gum, dehydrated green bell peppers, soy lecithin, jack daniel's tennessee whiskey flavoring (natural and artificial flavorings), dehydrated red bell peppers, garlic extract, calcium disodium edta added to protect flavor, natural flavor.
Additives
e202
e211
e322
e322i
e415
Related Products in Condiments
BUTTER CHICKEN SAUCE
Waitrose
C NOVA 4
Duchy Organic Balsamic Vinegar
Waitrose
NOVA 2
Korma Sauce
Waitrose
C NOVA 4
Light Soy Sauce
Waitrose
NOVA 4
Tikka masala sauce
Waitrose
C NOVA 4
Tzatziki
Waitrose
C NOVA 3
Reduced Salt Light Soy Sauce
Waitrose
E NOVA 4
Tikka masala paste
Waitrose
C NOVA 3
Spicy Sriracha Drizzle or Dip
Waitrose & Partners
E NOVA 4
WR Pad Thai Paste 200g
Waitrose
E NOVA 4
Vegan Mayo
Waitrose
D NOVA 4
XO Style Sauce
Waitrose
C