Barcode: 8715000029716
Liquid Seasoning Hot
by Maggi
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 60.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 4.6 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 22.5 g |
Ingredients
Water, Hydrolysed Vegetable Protein (Water, Wheat Protein, Salt), Salt, Flavour Enhancers (Monosodium Glutamate, Disodium Inosinate). Yeast Extract, Sugar, Flavourings (with wheat and celery), Thickener (Xanthan Gum). SUITABLE FOR VEGANS Best before end:
Allergens
celery
gluten
Additives
e415
e621
e631
Related Products in Condiments
Carbonara sauce
Asda
C NOVA 4
Tomato Salsa
Asda
A NOVA 4
Gravy Granules for Chicken
Asda
NOVA 4
classic BBQ sauce
Asda
D NOVA 4
gravy granules for meat
Asda
NOVA 4
Dark Soy Sauce
Tesco
E NOVA 4
Tartare sauce
Asda
E NOVA 4
Tomato & Mascarpone pasta sauce
Asda
C NOVA 3
Reduced Salt Soy Sauce
Tesco
E NOVA 4
Light Soy Sauce
Tesco
D NOVA 4
Mint Sauce
Asda
C NOVA 4
Cranberry sauce
Asda
NOVA 4