Barcode: 0857313004016
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 386.0 kcal |
| Fat | 15.8 g |
| of which saturated | 7.9 g |
| Carbohydrates | 52.6 g |
| of which sugars | 31.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched flour bleached (niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, water,soybean whole eggs, modified food starch contains 2% or less of each of the following: whey mono and diglycerides propylene glycol monoesters, vital wheat gluten, salt leavening (baking soda aluminium sulfate, sodium aluminium phosphate) natural & artificial flavor, sodium starch, nonfat milk tricalcium, phosphate, potassium sorbate (added to retard spoilage)
Additives
e202
e520
Related Products in Snacks
Original Red, Black Licorice
Red Vines
D NOVA 4
Black licorice
D NOVA 4
Licorice
Red Vines
D NOVA 4
Pimientos
Diana
NOVA 3
Redvines, candy twists, cherry
Redvines
D NOVA 4
Red Vines, Grape Twists Candy, Grape
American Licorice Company
D NOVA 4
Mini bites artificially flavored candy
D NOVA 4
Straws
American Licorice Company
D NOVA 4
Bite size twists
Red Vines
D NOVA 4
Bites
Sour Punch
D NOVA 4
Sour punch bites strawberry
Sour Punch
D NOVA 4
Original red twists
Red Vines
D NOVA 4