Barcode: 7627534113476
Lisa
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
fairtrade international
max havelaar
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 550.0 kcal |
| Fat | 33.0 g |
| of which saturated | 20.0 g |
| Carbohydrates | 56.0 g |
| of which sugars | 55.0 g |
| Fiber | 1.2 g |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Sucre, beurre de cacao, lait entier en poudre, cacao en pâte, lait écrémé en poudre, massepain 3% (sucre, amandes, humectants [E 420, E 1103], eau, sirop de glucose, colorant [E 162]), émulsifiant (E 322 de soja), arôme naturel, colorant (E 120). Peut contenir des traces de noisettes. Cacao: 32% mìnimum Sucre et cacao Fairtrade avec bilan de masse. 75,1% du poids total.
Additives
e1103
e120
e162
e322
e420
Related Products in Snacks
18 fruit chews
Storck
D NOVA 4
Chewy Caramels
Werther's Original
E NOVA 4
Chewy chocolate caramel covered in rich european chocolate
Storck, August Storck Kg
E NOVA 4
European chocolates chocolates
Storck, August Storck Kg
E NOVA 4
Yellow popcorn
A
A whole hazelnut in chewy caramel with chocolate hazelnut filling and chocolate
Storck, August Storck Kg
E NOVA 4
Caramel Hard Candies
Werther's Original
E NOVA 4
Werthers original sugar free hard candies
Storck
D NOVA 4
Hard candies, caramel coffee
C NOVA 4
Coconut Crunch
No Manfacturer
E NOVA 4
carmel hard candies
E NOVA 4
Yellow popcorn
A