Barcode: 4260272987294
Lisas Bio-Kesselchips Curry
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
vegan
bioland
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 485.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 56.0 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Fiber | 5.1 g |
| Proteins | 6.5 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Kartoffeln*, Sonnenblumenöl*, Curry* (Curcuma*, Koriandersamen*, Ingwer*, Pfeffer*, Fenchel*, Kümmel*, Chili*, Knoblauch*, Bockshornklee*), Salz, Reismehl*, Roh-Rohrzucker*, Zwiebeln*, Zitronensaftpulver* (Maltodextrin*, Zitronensaft*), Säuerungsmittel: Citronensäure, Apfel*, Stärke*. *Rohstoffe aus kontrolliert biologischem Anbau
Additives
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
White Beans Pottage
Kirby
B NOVA 4
Peppermint
Russell Stover, Russell Stover Candies Inc.
E NOVA 4
Dried Lima Beans
China Doll
A NOVA 1
Harrington's amish style hand made
Harrington's
A NOVA 1
Coco Tropics Cream of Coconut
Tropics
E NOVA 4
Italian Whole Peeled Tomatoes With Basil Leaf
Trader Joe's
A NOVA 1
Russell stover, big bite house blend coffee, smooth chocolate coffee
Russell Stover, Russell Stover Candies Inc.
E NOVA 4
Refined coconut oil
Alofa
E NOVA 2
Rice
China Doll
B NOVA 1
Virgin Coconut Oil
Alofa
E NOVA 2
Truffles
Russel Stover
E NOVA 4
Harrington's medium amish style hand made
Harrington's
A NOVA 1