Barcode: 5607047012598
Maionese com Abacate
by Pingo Doce
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
made in portugal
nutriscore
nutriscore grade d
vitamin e source
ecoponto verde
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 657.0 kcal |
| Fat | 71.0 g |
| of which saturated | 9.0 g |
| Carbohydrates | 4.6 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Óleo de colza, óleo de abacate (30%), água, vinagre de álcool, abacate (3%), açúcar, mostarda, amido modificado, sal, aroma natural.
Allergens
mustard
Additives
e14xx
Related Products in Condiments
Tomato ketchup
D NOVA 4
Yellow mustard
D NOVA 3
Sloppy joe sauce
C NOVA 4
Coarse Ground Dijon Mustard
E NOVA 3
Traditional Yellow Mustard
D NOVA 3
Honey mustard
D NOVA 4
Tomato Ketchup
D NOVA 4
Dipping Sauce
E NOVA 4
Dijon Mustard
E NOVA 3
Less Sodium Soy Sauce
E NOVA 3
Soy Sauce
E NOVA 3
Horseradish mustard
D NOVA 3