Barcode: 5601312077633
Maionese Leve
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
low fat
reduced fat
30 less fat
green dot
ecoponto amarelo
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 32.8 g |
| of which saturated | 3.7 g |
| Carbohydrates | 8.9 g |
| of which sugars | 3.8 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Água, Óleo de Girassol, Amido Modificado, Açúcar, Vinagre de Álcool, Gema de _Ovo_, Sal, Regulador de Acidez (E330), Conservante (E202), Estabilizador (E415), Maltodextrina, Corante (E160a).
Allergens
eggs
Additives
e14xx
e160a
e202
e330
e415
Related Products in Condiments
Carrefour Classic' Vinaigrette Ciboulette
Carrefour
D NOVA 4
Carrefour Classic' Ras el Hanout
Carrefour
E NOVA 3
Carrefour Bio Apero Time Tzatziki
Carrefour BIO, Carrefour
C NOVA 3
Carrefour Extra Oignons Rouges au Vinaigre
Carrefour
C NOVA 3
Carrefour Bio Vinaigrette Ciboulette
Carrefour BIO, Carrefour
D NOVA 4
Carrefour Sensation Ktipiti
Carrefour
C NOVA 4
Vinaigrette moutarde light
Carrefour
D NOVA 4
Carrefour Classic' Mayonaise à la Moutarde de Dijon
Carrefour
D NOVA 4
Carrefour Classic' Mayonnaise au Citron
Carrefour, Carrefour Classic
E NOVA 4
LES BELGES Sauce à la Liégeoise
Les Belges
C NOVA 4
Carrefour Bio Vinaigrette Miel - Moutarde
Carrefour BIO
D NOVA 4
Carrefour Classic' Mayonnaise aux Oeufs
Carrefour
E NOVA 4