Barcode: 5601009951024
Maionese Light**
by pingo doce
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
natural flavors
nutriscore
nutriscore grade c
light
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 245.0 kcal |
| Fat | 23.0 g |
| of which saturated | 2.2 g |
| Carbohydrates | 9.5 g |
| of which sugars | 3.7 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Água, óleo de colza, vinagre de álcool, amido modificado, açúcar, gema de ovo*, sal, aromas naturais, espessante (goma xantana), regulador de acidez (ácido citrico), corante (betacaroteno)*
Allergens
eggs
Additives
e14xx
e330
e415
Related Products in Condiments
Tomaten Ketchup The original taste
AH
C NOVA 4
Pestosaus Verde
Albert Heijn
NOVA 3
Mayonaise
Albert Heijn
D NOVA 4
Saté zelf water toevoegen
Albert Heijn
D NOVA 4
Sauce tomate avec oignon
C NOVA 4
Tafelzout met jodium
Albert Heijn
NOVA 2
Sojasaus
Albert Heijn
E NOVA 4
Albert Heijn Oestersaus
Albert Heijn
E NOVA 4
Thai marinade
O'life
E NOVA 4
Sladressing Naturel
Albert Heijn
D NOVA 4
Romige knoflooksaus
Albert Heijn
D NOVA 4
Table Salt
Albert Heijn
NOVA 2