Barcode: 5601312103448
Maionese Sriracha
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
ecoponto amarelo
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 247.0 kcal |
| Fat | 17.6 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 21.0 g |
| of which sugars | 13.3 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 1.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Água, óleo de girassol, açúcar, pimento (11%), vinagre de álcool, amido modificado, alho, sal, farinha de _mostarda_, conservante (sorbato de potássio), regulador de acidez (ácido cítrico), antioxidante (extratos de alecim).
Allergens
mustard
Additives
e14xx
e202
e330
Related Products in Condiments
Seasoned salt
E NOVA 4
Authentic mexican style medium original picante sauce, medium
C NOVA 4
Schnucks Atlantic Sea salt
Schnucks
E NOVA 3
Authentic mexican style mild black bean & corn salsa, mild
C NOVA 4
Authentic mexican style mild chunky salsa
C NOVA 4
Authentic mexican style medium thick & smooth taco sauce, medium
C NOVA 4
Authentic mexican style mild original picante sauce, mild
C NOVA 4
Coarse all natural atlantic sea salt
E NOVA 3
Original bean dip, original
B NOVA 3
Authentic mexican style hot original picante sauce, hot
C NOVA 4
Authentic mexican style thick & smooth taco sauce, mild
C NOVA 4
Authentic mexican style medium chunky salsa, medium
C NOVA 4