Barcode: 26043579
Maïs
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
no gmos
green dot
made in france
made in spain
no added sugar
nutriscore
mais de france
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
canned foods
cereals and potatoes
seeds
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
canned vegetables
cereal grains
pastas
corn
canned cereals
sweet corn
canned corn
canned sweet corn
corn grain
groceries
Available in
canada, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 76.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 5.2 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
maïs, eau, sel
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fasolka po bretońsku z ziemniakami
delikatna
A NOVA 3
Mini tyčinky s čokoládou a arašídy
Good calories
D NOVA 4
Kostka sojowa
Promienie Słońca
A NOVA 1
Chipsy paprykowe
Lewiatan
NOVA 3
Medaliony sojowe
Promienie Słońca
A NOVA 1
Granulat sojowy a'la wołowina
Promienie Słońca
A NOVA 1
Kulki owsiane z czekoladą
Żabka
D NOVA 4
Papryka słodka wędzona
Promienie Słońca
NOVA 1
chrupiąca pszenica z melasą i migdałami
dobra kaloria
B NOVA 1
Sezam łuskany
Promienie Słońca
B NOVA 1
Chipsy smak ser cebula
Lewiatan
D NOVA 4
Chleb pełne ziarno - pieczywo mieszane
Strusinianka
C NOVA 4