Barcode: 3083681025484
Mais
by Bonduelle
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
vegan
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
vegetable based foods and beverages
canned foods
cereals and potatoes
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
canned vegetables
canned cereals
canned corn
canned sweet corn
vegetables prepared processed shelf stable
Available in
belgium, france, netherlands
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 5.1 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 2.7 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Sweet corn, water, salt
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic black heirloom quinoa
Alter Eco
A
Beet sauerkraut, beet
C NOVA 3
Organic red heirloom quinoa
Alter Eco
A
Cinnamon Raisin Organic Granola
Alter Eco
E NOVA 3
Cashew Butter Organic Granola
alter eco
E NOVA 3
Native Andean Potatoes Mix
Kiwa
D NOVA 3
Whole beets
B NOVA 3
Sauerkraut
C NOVA 3
Sliced beets
B NOVA 3
Organic rainbow heirloom quinoa
Alter Eco
Peanut Butter Blast Loaded Cookie
Chef Robert Irvine's
NOVA 4
Dark Chocolate Organic Granola
alter eco
E NOVA 3