Barcode: 3083681127379
Mais
by Bonduelle
Labels
vegetarian
vegan
green dot
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
vegetable based foods and beverages
canned foods
cereals and potatoes
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
canned vegetables
canned cereals
canned corn
canned sweet corn
vegetables prepared processed shelf stable
Available in
belgium, france, netherlands
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 80.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 6.3 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sweet corn in kernels, water. Contains natural sugars Regarding France (if labelling with logo GMO-free) : Sweet corn in kernels GMO-free (Genetically Modified Organism), water. Contains natural sugars
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Nackthafer
Spielberger Mühle
B
Preserves
Polaner
D NOVA 4
Marmalade
Polaner
D NOVA 4
Fruit & maple premium fruit spread
D NOVA 4
Polaner, seedless spreadable strawberries
Polaner
D NOVA 4
Polaner, Spreadable, Seedless Raspberries
B&G Foods Inc.
D NOVA 4
Fruit & maple, raspberry
D NOVA 4
Cream of wheat, whole grain hot cereal
Cream Of Wheat
A NOVA 1
Blueberry premium fruit spread
D NOVA 4
Jelly
Polaner
D NOVA 4
Preserves
Polaner
D NOVA 4
Premium fruit spread, strawberry
D NOVA 4