Barcode: 3560071275532
Maïs
by Carrefour
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
no gmos
green dot
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 76.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 5.2 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Maïs doux en grains sans OGM(2), eau, sel. (1)Contient des sucres naturellement présents.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Riso carnaroli
Ferron
B
Double concentré de tomates
Leader Price
C NOVA 3
Pomodoro oelati
Giaguaro
A NOVA 1
Mix di frutta e verdura biologica frullata
Il Melograno
C NOVA 1
Double Concentre De Tomate
Giaguaro
B NOVA 3
Tomatenmark Zweifach Konzentriert
Giaguaro
A NOVA 3
Tomate entieres
Giaguaro
A
Conchiglie N°124
Pantanella
A NOVA 1
Double Concentre De Tomate
Giaguaro
B NOVA 1
Passata di pomodoro (Purée de tomates)
Giaguaro
A NOVA 3
Double concentré de tomates
Giaguaro
B NOVA 3
Polpa di Pomodoro
Giaguaro
A NOVA 1