Barcode: 3596710515509
Mais
by Auchan
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
nutriscore
nutriscore grade a
triman
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
canned foods
cereals and potatoes
seeds
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
fresh foods
canned vegetables
cereal grains
fresh plant based foods
fresh vegetables
canned cereals
corn
canned corn
sweet corn
canned sweet corn
Available in
france, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 77.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 12.0 g |
| of which sugars | 5.5 g |
| Fiber | 2.8 g |
| Proteins | 2.6 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Maïs doux en grains sans OGM, eau et sel.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Abricots secs naturels
Epicerie Fine D Allieur
C NOVA 1
Ail aux herbes de provence
Grand Frais
B NOVA 4
Raisins secs Thompson Jumbo
Epiceries D’ici Et D’ailleurs
D NOVA 3
Raisins secs golden jumbo
NOVA 3
Jus de clémentine
Pur fruit
C NOVA 1
Raisins secs Thompson jumbo
Grand frais
D NOVA 3
Cerneaux de noix
GF CHARTRECO
A NOVA 1
Raisins secs thompson jumbo
D NOVA 3
Extrait liquide de vanille bourbon
SIMPLEMENT BON ET BIO
NOVA 3
Ail aux herbes de provence
Grand Frais
B NOVA 4
Raisins secs Red Crimson jumbo
Épiceries d'ici et d'ailleurs
C NOVA 3
Abricots secs naturels
Epicerie d'ici et d'ailleurs
C NOVA 1