Barcode: 0057690121522
Mais a grains entier
by Garden patch
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
vegetable based foods and beverages
canned foods
cereals and potatoes
seeds
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
canned vegetables
cereal grains
canned cereals
corn
canned corn
canned sweet corn
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 56.0 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 12.0 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 1.6 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
WHOLE KERNEL CORN, WATER,SUGAR,SALT. INGREDIENTS: MAIS À GRAINS ENTIERS, EAU,SUCRE, SEL
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pasteurized original 100% orange juice from concentrate, original orange
Big Y, Big Y Foods Inc.
E NOVA 1
Italian style blend steamin' easy vegetables
Big Y Foods Inc.
A NOVA 1
Sugar cookie dough, sugar
E NOVA 4
No salt added sliced carrots
A NOVA 1
Pizza crust
D NOVA 4
No salt added sliced carrots
A NOVA 1
Pasteurized 100% orange juice from concentrate with calcium, orange
E NOVA 1
Ready-to-bake pie crusts
E NOVA 4
Fajita style white corn tortillas
A NOVA 4
Non-dairy creamer
B NOVA 4
Cinnamon rolls with icing, cinnamon
E NOVA 4
Petite brussels sprouts
A NOVA 1