Barcode: 4104420239340
Mais Chips natur
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
organic
eu organic
non eu agriculture
vegan
bio 7 initiative
be bio 02
eu agriculture
eu non eu agriculture
the vegan society
bio label german
vegan society vegan logo
Categories
Available in
france, germany, switzerland, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 485.0 kcal |
| Fat | 22.0 g |
| of which saturated | 2.2 g |
| Carbohydrates | 63.0 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Maismehl* 77 %, Sonnenblumenöl*, Meersalz 0,8 % *aus biologischer Landwirtschaft. Kann Spuren von Soja enthalten.
Related Products in Snacks
Peanut
M&M's
E NOVA 4 Eco-Score E
protein pancake mix buttermilk
simple truth
C NOVA 4
Nature Tortilla
Snack Day
C NOVA 3 Eco-Score B
Fine cinnamon donuts
Country Kitchen, Lepage Bakeries Inc.
E NOVA 4
Shortbread festive shapes
Walkers, Walker's
E NOVA 3 Eco-Score C
Sweet Thins Chocolate Brownie
Simple Mills
D NOVA 3 Eco-Score C
Cantuccini alle mandorle
ITALIAMO, Lidl Realforno, Realforno, Lidl
D NOVA 4 Eco-Score D
Tuc Original
Mondelēz,Tuc
C NOVA 4 Eco-Score B
Healthy Vegan Bites
Alyssa's
A NOVA 4 Eco-Score C
Sea Salt & Balsamic Vinegar of Modena Potato Chips
Kettle
E NOVA 4
NEW Reese's PEANUT BUTTER BAR
Reese’s
E NOVA 4
Almond Flour Pancake & Waffle Mix Original
Simple Mills
NOVA 3