Barcode: 3760121215369
Maïs doux 125g ne
by Biocoop
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
fair trade
organic
eu organic
ab agriculture biologique
bio equitable en france
avec nos paysan ne s associe e s
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
canned foods
cereals and potatoes
seeds
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
canned vegetables
cereal grains
corn
canned cereals
sweet corn
canned corn
canned sweet corn
corn grain
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 106.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 18.4 g |
| of which sugars | 5.2 g |
| Fiber | 3.1 g |
| Proteins | 2.8 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Maïs 65,8% (France), eau, sel
Allergens
none
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Recettes de saucisses fumées aux légumes du soleil Ô P'tits Légumes
Madrange
C NOVA 4
Choucroute garnie Royale
Stoeffler
C NOVA 4
Chou blanc fermenté 400g - Stoeffler
Stoeffler
B NOVA 4
La choucroute garnie
Stoeffler
C NOVA 4
Recette de saucisses fumées aux légumes verts Ô P’tits Légumes
Madrange
C NOVA 4
Duo de choux 400g
Stoeffler
A NOVA 4
Choucroute cuisinée
Stoeffler
C NOVA 4
Choucroute garnie d’Alsace
Stoeffler
C NOVA 4
Recette de saucisses fumées aux légumes verts Ô P’tits Légumes
Madrange
C NOVA 4
Recette de saucisses fumées aux légumes du soleil Ô p'tits Légumes
Madrange
C NOVA 4
Choucroute d’Alsace cuisinée IGP 400g
Stoeffler
C NOVA 4
Choucroute Garnie d'alsace
Stoeffler
C NOVA 4