Barcode: 5941868201619
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 539.0 kcal |
| Fat | 34.0 g |
| of which saturated | 15.0 g |
| Carbohydrates | 53.0 g |
| of which sugars | 5.5 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
Maize grits (59 %), palm oil, whey powder, salt, flavouring, cheese powder (0.5%), maltodextrin, glucose syrup, modified starch,stabiliser: arabic gum, antioxidant: acid ascorbic
Additives
e14xx
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fruit flavored sweetened corn puffs cereal, fruit
D NOVA 4
Classic vanilla sweetened corn and wheat cereal, classic vanilla
General Mills
D NOVA 4
General Mills Mermaid Cereal
D NOVA 4
Blueberry sweetened whole grain oat cereal
General Mills
D
Reduced Sugar Cup Cereal
Cocoa Puffs, General Mills Sweetened Corn Puffs
D NOVA 4
Churros Cinnamon Toast Crunch Cereal2 Pack
D NOVA 4
Lucky Charms
D NOVA 4
Chocolate flavored whole grain oat cereal
Cheerios
D NOVA 4
Peanut butter crunch covered multigrain o's cereal
D NOVA 4
Blueberry sweetened whole grain oat cereal
Cheerios
D NOVA 4
Granola Crunchy Oats & Dark Chocolate
Nature Valley
D NOVA 4
Cinnamon sweetened rice cereal
General Mills
E NOVA 4