Barcode: 3083681101232
Maïs SRP 1/2
by Bonduelle
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
no gmos
no preservatives
vegan
fruits et legumes de france
nutriscore
nutriscore grade a
without pesticide residues
Categories
plant based foods and beverages
plant based foods
fruits and vegetables based foods
vegetable based foods and beverages
canned foods
cereals and potatoes
seeds
vegetables based foods
canned plant based foods
cereals and their products
canned vegetables
cereal grains
canned cereals
corn
canned corn
sweet corn
canned sweet corn
vegetables prepared processed shelf stable
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.0 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 5.1 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 2.7 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Maïs doux en grains, eau, sel. Contient des sucres naturellement présents. Pour la France (si étiquetage du logo ss OGM) : Maïs doux en grains sans OGM (Organisme Génétiquement Modifié), eau, sel. Contient des sucres naturellement présents.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
White bread
no name
C
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E