Barcode: 4305615676869
Mais Waffeln Minis
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
vegan
eg öko verordnung
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 454.0 kcal |
| Fat | 15.0 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 72.0 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
75 % Mais*, 15 % Maisöl*, 3,4 % Tomate*, Maisstärke*, Salz, Zucker*, Hefeextrakt, Zwiebel*, 0,3 % Basilikum*, Säuerungsmittel: Milchsäure
Additives
e270
Related Products in Maiswaffeln
Maiswaffel Natur
bio primo
NOVA 1
Mini-Maiswaffeln mit Honig
K-Klassik
C
Santo Guacamole Flavored Dip
Red Cactus
C NOVA 4
America's sweet mild salsa, mild
Red Cactus
A NOVA 3
White Cheese Sauce
Red Cactus
D NOVA 4
Hawaiian Bread
Gcoc
C NOVA 4
Mexican bean dip
A NOVA 3
White Loaf Bread
Cocobanana
D NOVA 4
Hawaiian Sweet Rolls
Leelin
Stadium Style Cheddar Cheese Sauce
Red Cactus
D NOVA 4