Barcode: 4063367189760
Milch-Brötchen
by K-Classic
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 338.0 kcal |
| Fat | 9.2 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 54.0 g |
| of which sugars | 14.0 g |
| Fiber | 1.9 g |
| Proteins | 8.9 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
_Weizenmehl_, Zucker, _Eier_ (12 %), Wasser, Rapsöl, _Magermilchpulver_* (2 %), Emulgatoren (Mono - und Diglyceride von Speisefettsäuren, Natriumstearoyl-2-lactylat), Speisesalz, Backhefe, _Weizengluten_, Verdickungsmittel: Tarakernmehl; Antioxidationsmittel: Ascorbinsäure, natürliches Aroma (enthält Alkohol). *entspricht 20 % Magermilch $
Allergens
gluten
milk
Additives
e300
e417
e471
e481
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Canola oil cooking spray
Costco, Kirkland
D NOVA 4
Brown Rice & Quinoa
Kirkland
B NOVA 4
Chunky Guacamole
Kirkland,Kirkland Signature
A NOVA 3
Super Extra-Large Honey Roasted Peanuts
Kirkland
C NOVA 4
Organic Chia Seeds
Kirkland Signature
A NOVA 2
Marcona almonds
Kirkland
B NOVA 3
Cerneaux de noix de pécan
Kirkland signature
A
Super Extra-Large Peanuts
Kirkland Signature
B NOVA 3
Extra Virgin olive oil
Kirkland Signature
B NOVA 2
Chunky Guacamole
Kirkland
B NOVA 3
beurre de noix mélangées avec graines
Kirkland Signature
A NOVA 1
Organic Chunky Guacamole
Kirkland Signature
B NOVA 3