Barcode: 4311501766842
Milch Haselnuss Desert
by Edeka
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
rainforest alliance
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 107.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 2.5 g |
| Carbohydrates | 14.4 g |
| of which sugars | 11.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Helle Creme (Vollmilch, Molkenerzeugnis, Zucker, Sahne, modifizierte Stärke, Stärke, natürliches Aroma, Verdickungsmittel: Johannisbrotkernmehl, Carrageen, Guarkernmehl), dunkle Masse (Vollmilch, Zucker, Molkenerzeugnis, fettarmes Kakaopulver, modifizierte Stärke, Haselnussmark, Schokoladenpulver [Zucker, Kakaopulver¹], Sahne, Stärke, natürliches Aroma, Verdickungsmittel: Johannisbrotkernmehl, Carrageen, Guarkernmehl).
Additives
e14xx
e407
e412
Related Products in Dairies
Yogurt
Papa John's Salads & Produce
C NOVA 4
Strawberry Yogurt With Blueberries
Papa John's Salads & Produce
C NOVA 4
Vanilla Yogurt
Papa John's Salads & Produce
C NOVA 4
Reduced fat 2% milk
Sarah Farms
B
String Cheese
Chris Renard Master Cheesemaker
D NOVA 3
Greek yogurt with mixed berries
B NOVA 4
Smoked String Cheese
Renard's
D NOVA 4
Vitamin D Milk
Sarah Farms
C NOVA 1
Vanilla Yogurt With Mixed Berries
Papa John's Salads & Produce
C NOVA 4
Greek yogurt with strawberries
B NOVA 4
Whip String Cheese
Renard's Cheese
D NOVA 3
Strawberry Yogurt
Papa John's Salads & Produce
C NOVA 4