Barcode: 4000194331320
Milch & Kakaobonis
by Frankonia
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
green dot
no lactose
nutriscore
nutriscore grade e
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 536.0 kcal |
| Fat | 32.0 g |
| of which saturated | 19.0 g |
| Carbohydrates | 53.0 g |
| of which sugars | 42.0 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Proteins | 8.1 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Zucker, Palmöl, laktosefreies Trockenmilcherzeugnis*, Maismehl, Kakaobohnenstückchen (6%), Butterreinfett, Kartoffelstärke, Emulgator: Lecithine (aus Soja), fettarmes Kakaopulver, Speisesalz, Backtriebmittel: Ammoniumhydrogencarbonat, Verdickungsmittel: Guarkernmehl, natürliche Aromen, Antioxidationsmittel: Ascorbinsäure.
Allergens
milk
Additives
e300
e322
e412
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Cheddar corn puffs cheese flavored snack
E NOVA 4
Best choice, multigrain crackers, rice & crisp
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
E NOVA 4
Popcorn
D NOVA 4
Peanut butter filled sandwich creme cookies
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 4
Best choice, woven wheats crackers
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
C NOVA 4
Pancake complete mix
NOVA 4
Dipped chewy granola bars
E NOVA 4
Original corn puffs
E NOVA 3
Waffles
Associated Wholesale Grocers Inc.
D NOVA 4
Dipped chewy granola bars
Best Choice
E NOVA 4
Popcorn
Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc.
E NOVA 4
Chewy Granola Bars
Best Choice
D NOVA 4