Barcode: 9005300005671
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 336.0 kcal |
| Fat | 9.4 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 55.0 g |
| of which sugars | 21.0 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
_WEIZENMEHL_, Rosinen 17%, Zucker, Wasser, Palmfett, _VOLLEI_, Rapsöl, _VOLLMILCHPULVER_ 2,3%*, Hefe, Emulgatoren (Mono - und Diglyceride von Speisefettsauren, Natriumstearoyl-2-lactylat), Speisesalz, Sorbinsäure, Säuerungsmittel: Citronensäure, _MILCHEIWEISS_. (*entspricht 18% _VOLLMILCH_). Kann Spuren von MANDELN, HASELNÜSSEŇ und WALNÜSSEN enthalten.
Additives
e200
e330
e481
Related Products in Snacks
Corn pops puffed snacks, corn pops
D NOVA 4
Ranch flavored multigrain crisps
C NOVA 4
Pink himalayan salt multigrain crisps
D NOVA 3
Waffle cones
D NOVA 4
Mixed berry assorted fruit flavored snacks, strawberry, grape, cherry
E NOVA 4
Wild berry real fruit strips, wild berry
Full Circle
C NOVA 4
Honey sweet cornbread mix, honey sweet
NOVA 4
White cornbread mix, white
NOVA 4
Soft and chewy oatmeal cookies
E NOVA 4
Dinosaurs assorted fruit flavored snacks, assorted fruit
E NOVA 4
Strawberry fruit strips
Full Circle
C NOVA 4
Honey bbq flavored multigrain crisps
C NOVA 4