Barcode: 7616500663107
Milch-maudel
by Frey
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable farming
utz certified
utz certified cocoa
Categories
Available in
france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 568.0 kcal |
| Fat | 37.0 g |
| of which saturated | 16.0 g |
| Carbohydrates | 47.0 g |
| of which sugars | 44.0 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
sucre, amandes 21 %, beurre de cacao, lait écrémé en poudre, pâte de cacao, lait entier en poudre, beurre fondu, émulsifiant: lécithine de soja, arôme naturel. Peut contenir des noisettes et des traces d'autres fruits à coque (noix). Cacao: 31 % minimum dans le chocolat.
Allergens
nuts
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Pika slice
E NOVA 4
Nino envuelto strawberry jelly roll
Rolling Dough Corporation
E NOVA 4
Chili Rokas Candy
Jovy
E NOVA 4
barre pâtissière Ty mam goz
Ty mam goz
D NOVA 4
Hard Candy
Jovy
E NOVA 4
Marzipan Potatoes
Hermann the german
E NOVA 4
Salt & Lemon Powder
Mexi-Land Inc.
E NOVA 4
Mama's secrets, cookies
Mama, Alba Specialties Inc.
E NOVA 4
Chili Covered Hard Candy Lollipop
Jovy
E NOVA 4
Cotton Candy
Lupy lups
E NOVA 4
Mix de 18 Cookies Vanille aux Pépites de Chocolat et Tout Chocolat
The Vegan Elephant
E NOVA 4
More than gourmet, classic venison stock
More Than Gourmet
E NOVA 3