Barcode: 29052400
Milch Riegel
by Chateau
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable farming
utz certified
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 577.0 kcal |
| Fat | 38.4 g |
| of which saturated | 23.2 g |
| Carbohydrates | 49.6 g |
| of which sugars | 49.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.9 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Edel-Vollmilchschokolade (Zucker, Vollmilchpulver, Kakaobutter, Kakaomasse, Buttermilchpulver, Milchzucker, Emulgator Lecithine (Soja), Vanilleextrakt), pflanzliche Fette (Palm, Shea), Vollmilchpulver (13,5%), Zucker, _Molkenerzeugnis_, Emulgator Lecithine (Soja), Aroma.
Allergens
milk
soybeans
Additives
e322
Related Products in Snacks
Croustilles tortilla au chou frisé et au chia biologique
WildRoots
C NOVA 4
Jody's Gourmet Popcorn, Popcorn, Peanut Butter
Jody's Inc.
E NOVA 4
Caramel corn
E NOVA 4
Popcorn
E NOVA 4
Good boy organics, bops, baked organic potato snack, sour cream & onion
Good Boy Organics
D NOVA 4
Baked organic potato snack
Good Boy Organics
D NOVA 3
Good Boy Organics, Bops, Baked Organic Potato Snacks, Barbeque
BOPS, Integrated Global Organics Company Llc
D NOVA 4
Good boy organics, draganicasaurus cheddar cheese organic corn snack
Good Boy Organics
D NOVA 4
Kettle popcorn
E NOVA 4
Jody's, Popcorn, Cinnamon Toast
Jody's Inc.
E NOVA 4
Spicy dill tortilla chips, spicy dill
D NOVA 4
Organic Red Quinoa Chia Tortilla Chips
C NOVA 4