Barcode: 4000194331306
Milchcreme
by Frankonia
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no lactose
nutriscore
nutriscore grade e
rainforest alliance
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 575.0 kcal |
| Fat | 38.0 g |
| of which saturated | 22.0 g |
| Carbohydrates | 49.0 g |
| of which sugars | 49.0 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 8.5 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Zucker, laktosefreies* Trockenmilcherzeugnis (15%), Palmöl, Kakaobutter**, Kakaomasse**, Butterreinfett, Emulgator: Lecithine (Soja); Speisesalz, natürliche Aromen. Kann Spuren von Eiern, Lupinen, Erdnüssen, Haselnüssen, Kaschunüssen, Mandeln und Sesam enthalten. Kakao: 33% mindestens im Schokoladenanteil.
Allergens
milk
soybeans
Additives
e322
Related Products in Snacks
Sugar free chocolate digestive
Gullon
D NOVA 4
Gullon Sugar Free Chocolate Wafer Biscuits 180g
Gullon
D NOVA 4
Chocolate Chip Cookies
Gullon
C NOVA 4
Go Natural Snack Bar - Almond & Cashew
Go Natural
D NOVA 4
Simply Seed Crackers Original
C NOVA 3
Dubai Chocolate
Hugo’s
E NOVA 4
Vanilla Bean Yoghurt
Five:am
C NOVA 4
Shitake Mushroom Crips
DJ&A
E NOVA 4
Twins
Gullon
D NOVA 4
Irresistible gluten free party mox
NOVA 4
Gluten Free Deli Wafers
Simply Wize
D NOVA 4
Mushroom crisps
DJ&A
C NOVA 3