Barcode: 22128737
Milchmäuse, Caramel
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
german agricultural society
sustainable farming
made in germany
utz certified
utz certified cocoa
dlg jahrlich pramiert
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 581.0 kcal |
| Fat | 39.0 g |
| of which saturated | 21.0 g |
| Carbohydrates | 48.0 g |
| of which sugars | 47.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 8.0 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Edel-Vollmilchschokolade (Zucker, _Vollmilchpulver_, Kakaobutter, Kakaomasse, _Buttermilchpulver_, _Milchzucker_, Emulgator Lecithine (_Soja_), Vanilleextrakt), pflanzliche Fette (Palm, Shea), _Vollmilchpulver_ (10,4%), Zucker, _Haselnüsse_, _Molkenerzeugnis_, Emulgator Lecithine (_Soja_), Aroma
Allergens
milk
nuts
soybeans
Additives
e322
Related Products in Snacks
Snakker
Priyagold
E NOVA 4
Pista
NOVA 1
Doodh Biscuits
Patanjali
E NOVA 4
Crem Bites
Harvest Gold
E NOVA 4
nadiyadi MIX
REAL
NOVA 3
Chak-de chocolate
The symbol of taste
NOVA 4
Sing Bhujiya
Real
E NOVA 3
Doodh Biscuits
Patanjali
E NOVA 4
Vijaya Doodh Peda
Vijaya
C NOVA 4
Mysore Pak
LAL
E NOVA 4
Organic Caveman bakkit foxtail millet
Cave Man
E NOVA 3
Molsis Zahidi Dates
Bolas Agro
D