Barcode: 4061461044343
Milchmäuse weiß
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
fairtrade cocoa
nutriscore
nutriscore grade e
Categories
Available in
austria, germany, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 596.0 kcal |
| Fat | 41.0 g |
| of which saturated | 23.0 g |
| Carbohydrates | 47.0 g |
| of which sugars | 46.0 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Proteins | 8.4 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Weiße Schokolade (Zucker, Kakaobutter, Vollmilchpulver, Sahnepulver, Magermilchpulver, Milchzucker, Buttermilchpulver, Emulgator Lecithine (Soja), Salz, Vanilleextrakt), pflanzliche Fette (Palm, Shea), Vollmilchpulver (10,4 %), Zucker, Haselnüsse, Molkenerzeugnis, Emulgator Lecithine (Soja), natürliches Aroma. Kann auch Mandel, Erdnuss und andere Nüsse enthalten.
Allergens
soybeans
Additives
e322
Related Products in Snacks
Salted roasted extra large virginia peanuts, salted
D NOVA 3
Giant eagle, kettle cooked crinkle potato chips, sriracha
Giant Eagle
D NOVA 4
Giant eagle, crinkle potato chips, white cheddar horgeradish flavored
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
E NOVA 4
Garlic & herb almonds
D NOVA 4
Marcona almonds
C NOVA 3
Market district, pumpkin spice pecans, pumpkin spice
Market District, Giant Eagle Inc.
C NOVA 4
Extra large buffalo peanuts
D NOVA 4
Unsalted raw almonds, unsalted, raw
A NOVA 1
Honey roasted peanuts
D NOVA 4
Sesame sticks
E NOVA 4
Unsalted roasted extra large peanuts, unsalted, roasted
C NOVA 3
Raw slivered almonds blanched
A NOVA 1