Barcode: 4045500028310
Milchpudding Vanille
by frischli
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 78.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 13.0 g |
| of which sugars | 10.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
90 % fettarme Milch, Zucker, modifizierte Stärke, Stärke, Magermilchpulver, Verdickungsmittel Carrageen, natürliches Vanille-Aroma, natürliches Aroma, färbendes Pflanzenkonzentrat (Karottenextrakt, Curcuma), Stabilisator Natriumcarbonat.
Additives
e14xx
e407
e500
e500i
Related Products in Desserts
Ice Cream, Peanut Butter Cup
Albertson's
D NOVA 4
Albertson's, rich & creamy ice cream, french vanilla
Albertson's
D NOVA 4
Albertson's, ice cream, butter pecan
Albertson's
D NOVA 4
Bananas foster, premium gelato
D NOVA 4
Albertson's, ice cream, chocolate
Albertson's
D NOVA 4
Premium gelato
D NOVA 4
Double dark chocolate, premium gelato
D NOVA 4
Albertson's, ice cream, rocky road, chocolate ice cream with marshmallow ribbon and mixed nuts
Albertson's
D NOVA 4
Mint chocolate classic, premium gelato
D NOVA 4
Premium Gelato
D NOVA 4
Southern roasted pecan premium gelato
D NOVA 4
Albertson's, ice cream, mint chip
Albertson's
D NOVA 4