Barcode: 4045500022257
Milchquark - Banane
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
nutriscore
nutriscore grade b
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 114.0 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 2.6 g |
| Carbohydrates | 12.0 g |
| of which sugars | 11.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.8 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Speisequark, Zucker, Fruchtzubereitung (Bananenpüree aus Bananenpüreekonzentrat, Zucker, Aroma, Farbstoff Beta-Carotin), modifizierte Stärke, Speisegelatine (Rind), Verdickungsmittel Johannisbrotkernmehl, Aroma. Mit Stickstoff aufgeschäumt.
Additives
e14xx
e428
Related Products in Dairies
Tesco Semi-skimmed Milk 568Ml / 1Pint
Tesco
B NOVA 1
White stilton mango ginger
D NOVA 3
danone 1919 fleur d'oranger
danone
C NOVA 4
Old Amsterdam Mature Gouda
E NOVA 4
Monterey Jack 1840 Grated Cheddar
Monterey Jack
D NOVA 3
Fettarmer Vanille-Joghurt
Aldi, Milsani
NOVA 4
Smoked red Leicester cheese
Belton Farm
D NOVA 4
Organic Whole Milk
Berkeley Farm Dairy
C NOVA 1
Vintage Red Fox
Belton Farm
D NOVA 4
Bute Island Foods Ltd Creamy Sheese Garlic & Herb
Sheese
D NOVA 4
Whole 3.7% Fat Milk
Tesco
C
GHEE
herra
E NOVA 1