Barcode: 40455440
Milchquark - Stracciatella
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
nutriscore
nutriscore grade c
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 138.0 kcal |
| Fat | 4.8 g |
| of which saturated | 3.2 g |
| Carbohydrates | 16.0 g |
| of which sugars | 12.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
49 % Speisequark, Magermilch, 17% Stracciatellazubereitung (Zucker, Wasser, Schokoladensplits [Kakaomasse, Kakaobutter, Zucker], Aroma), 10 % Sahne, Zucker, modifizierte Stärke, Speisegelatine (Rind), Verdickungsmittel Johannisbrotkernmehl, Aroma. Mit Stickstoff aufgeschäumt.
Additives
e14xx
e428
Related Products in Dairies
Shredded sharp cheddar cheese
Kroger
D NOVA 4
Mild colby jack cheese cubes
Private Selection
D NOVA 4
Colby jack cheese
Kroger
D NOVA 4
Monterey jack cheese slices
D NOVA 3
Original goat cheese
C NOVA 3
Monterey jack cheese cubes
D NOVA 3
Parmigiano reggiano cheese
D NOVA 3
Pepper jack cheese cubes
Private Selection
D NOVA 3
Mild cheddar cheese cubes
D NOVA 4
Protein Cottage Cheese
simple truth
A NOVA 4
Raw milk monterey jack cheese
D NOVA 3
Colby cheese cubes
D NOVA 4