Barcode: 42287247
Milchreis
by Müller
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
made in germany
Categories
Available in
france, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 108.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 18.2 g |
| of which sugars | 12.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
_Vollmilch_, _Buttermilch_, Wasser, Zucker, 6,7% Reis, _Pistazienmark_, _Vollei_, Traubenzucker, Speisesalz, modifizierte Stärke, Verdickungsmittel Johannisbrotkernmehl, Guarkernmehl, Carrageen; Farbstoffe E141, E160a; Karamellzuckersirup, Aroma.
Additives
e141
e14xx
e160a
e407
e412
Related Products in Desserts
La Brebisane Fraise
Le Brebisane
NOVA 4
Heidelbeer Glacé mit Joghurt
Jucker Farm
A NOVA 4
Vanille Glace / Gelato al latte vaniglia
Coop
D NOVA 4
Bio Joaty nature
Karma,Coop
C NOVA 4
almond glace
Coop
E NOVA 4
Zolli-Cornet Himbeer
Gasparini
D NOVA 4
Chocolat Bio vegan
Gasparini
C NOVA 4
Glaces cola et orange
Coop
C NOVA 4
Chico Brownie
Coop Prix Garantie
D NOVA 4
Creme chocolat noir
Coop,Fine Food
NOVA 4
Mini-bâtonnets de glaces à la vanille enrobés de chocolat
Coop,Naturaplan
E NOVA 4
Roulade Cappuccino Rahmglace
Qualité & Prix
C NOVA 4