Barcode: 4311596465040
Milchreis Erdbeere
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
german agricultural society
gold medal of the german agricultural society
2015 gold medal of the german agricultural society
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 118.0 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 20.5 g |
| of which sugars | 12.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Michreis (Vollmilch, Rundkornreis, Zucker, Stärke, Speisesalz, Verdickungsmittel: Carrageen), Fruchtzubereitung (Erdbeeren, Zucker, Wasser, modifizierte Stärke, Säureregulator: [Citronensäure, Natriumcitrate]; färbendes Lebensmittel: [Süßkartoffelkonzentrat, Rettichkonzentrat, Apfelkonzentrat, Karottenkonzentrat]; natürliches Aroma)
Allergens
milk
Additives
e14xx
e330
e331
e407
Related Products in Desserts
PF Chang's, Banana Spring Rolls
PF Chang's
E
Jason's Deli, Ice Cream, Chocolate
Jason's Deli
D
Baskin Robbins, Pralines N Cream Ice Cream, 2.5 Oz Scoop
Baskin Robbins
E
Arroz con leche
Hacendado
C NOVA 4
Crème dessert
Elle & Vire
C NOVA 4
Perkins, Caramel Apple Pie, Slice
Perkins
C
Baskin Robbins, Chocolate Mint Cake
Baskin Robbins
D
Popeyes, Mardi Gras Cheesecake
Popeyes
E
Einstein Bros, Heavenly Chocolate Chip Cookie
Einstein Bros
E
8G Bioflan a La Framboise
Natali
C NOVA 4
Hardee's, 1 Chocolate Chip Cookie
Hardee's
E
O'Charley's, Goo Goo Crunch
O'Charley's
E