Barcode: 4008435300500
Milchreis pur
by Milram
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
no preservatives
fsc
fsc mix
no colorings
no dyes or preservatives
ohne süßstoffe
Categories
Available in
austria, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 107.0 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 19.0 g |
| of which sugars | 9.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
MILCH mit 3,0 % Fett, Wasser, Rundkornreis, Zucker, modifizierte Stärke, Speisesalz, Aroma.
Allergens
milk
Additives
e14xx
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fusilli Urkorn Emmer
PPura
A NOVA 1
Oat Creamer Pistachio Crème
Elmhurst
B NOVA 4
Aprikosen
Seeberger
D NOVA 1 Eco-Score E
tofu natur
Taifun
A NOVA 3
Mexican Inspired Rice
Tesco
B NOVA 4 Eco-Score C
Orange Naturally and Artificially Flavored Drink No Juice
Bright & Early by Hi-C
NOVA 4
Alnatura Mango Stücke 4104420024908 Bio Mango-Stücke
Alnatura,Alnatura GmbH
C NOVA 1
Ananas getrocknet
Seeberger
NOVA 1
Pear Halves
NOVA 4 Eco-Score A
Basmati rice
Le Dragon
B NOVA 1 Eco-Score E
Sonnenblumenöl nativ
Rewe Bio
C NOVA 2 Eco-Score B
Braunes Mandelmus
Damiano, Rewe, Rewe Bio
A NOVA 1