Barcode: 4025500170653
Milchreis Zero
by Müller
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
contains a source of phenylalanine
Categories
Available in
belgium, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 75.0 kcal |
| Fat | 2.2 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 10.7 g |
| of which sugars | 3.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Vollmilch, Buttermilch, Wasser, Reis, modifizierte Stärke, Speisesalz, Verdickungsmittel, Guarkernmehl, Süßungsmittel Acesulfam-K, Aspartam, Aroma, Enthält eine Phenylalaninquelle
Allergens
Kann Spuren von Soja u. glutenhaltigem Getreide enthalten.
Additives
e14xx
e412
e950
e951
Related Products in Desserts
Chocolate gelato
D NOVA 4
Smooth & creamy cherry chocolate chip gelato, cherry chocolate chip
D NOVA 4
Artisan Sorbet
Lunds & Byerlys
C NOVA 4
Smooth & creamy gelato
D NOVA 4
Artisan smooth & creamy gelato
D NOVA 4
Artisan Gelato
Lunds & Byerlys
D NOVA 4
Artisan Gelato
Lunds Inc
D NOVA 4
Artisan Gelato
Lunds & Byerlys
D NOVA 4
Holiday peppermint gelato
D NOVA 4
Smooth & creamy cinnamon artisan gelato, cinnamon
D NOVA 4
Smooth & creamy gelato
D NOVA 4
Artisan Sorbet
Lunds & Byerlys
C NOVA 4