Barcode: 6151100031464
Milo Sachet
by Nestlé
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
halal
Categories
Available in
benin, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 8.5 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 59.5 g |
| of which sugars | 31.5 g |
| Fiber | 4.0 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Ria. LC. Sugar, Protomalt extract (Sorghum, Barley). Milk seeds, Cocoa powder, Vegetable oil, Sweet whey powder, Calciums phosphate, Vitamin premix (Vitamin C, Niacin, Vitamin B6, Vitamin B2, Vitamin D, Vitamin B12), Ferric pyrophosphate. Allergens: Contains MILK & GLUTEN. May contain SOYA. Enjoy a cup of MILO® as part of a varied and balanced diet and a healthy lifestyle. طال HALAL TM Date of manufacture, MAN: (month /year). Best before end of: See BB (month /year). HARKE MANCAP FT.056
Additives
e450
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Spaghettini, Enriched Macaroni Product
Cora
A NOVA 1
Fettuccine, enriched macaroni product
Casa Imports Inc.
A NOVA 1
Enriched Macaroni Product, Penne
Cora
A NOVA 1
100% Pure Olive Oil
Casa Imports Inc.
B NOVA 2
Stelline, enriched macaroni product
Cora
A NOVA 1
Enriched Macaroni Product, Fusilli
Cora
A NOVA 1
Linguine
Cora
A NOVA 1
Durum wheat semolina
Co.R.Ex. Srl (Sa) Italy
A NOVA 1
Enriched Macaroni Product, Spaghetti
Cora
A NOVA 1
Enriched Macaroni Product, Capellini
Cora
A NOVA 1
Penne rigate, enriched macaroni product
Cora
A NOVA 1
Shells, enriched macaroni product
Cora
A NOVA 1