Barcode: 3288111212100
Milumel Croissance Maxi Format
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
made in france
produits retires du marche lors du scandale lactalis de decembre 2017
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 485.0 kcal |
| Fat | 22.2 g |
| of which saturated | 8.1 g |
| Carbohydrates | 58.8 g |
| of which sugars | 48.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 12.6 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Lactosérum déminéralisé, lait écrémé, huiles végétales (colza, tournesol), maltodextrines, matière grasse laitière, lactosérum, minéraux (phosphate tricalcique, hydroxyde de potassium, sulfate ferreux, sulfate de zinc, chlorure de potassium, sélénite de sodium, sulfate de cuivre, iodure de potassium, sulfate de magnésium, sulfate de manganèse), émulsifiant (lécithine de soja), vitamines (C, E, PP, A, B5, B2, B1, B6, K, D, B9, H, B12), antioxygènes (palmitate d'ascorbyle), tocophérols), inositol, chlorure de choline.
Additives
e304
e304i
e306
e322
e322i
Related Products in Baby Foods
Mao feng green tea
HappyBABY
NOVA 3
Majskrokar
oho!
NOVA 1
Infant Formula Stage 1
Namnycare
NOVA 4
Organix carrot cake oats bars
Organix
NOVA 4
Vegetable and beef hotpot
Nutmeg Baby
NOVA 3
Amandes non salés
HappyBABY
NOVA 3
Oat & Raisin Mini Flapjack Bites
Organix
NOVA 4
Heinz By Nature Cottage Pie baby food
heinz
NOVA 3
Strawberry, Banana, Raspberry and Apple
Heinz
NOVA 1
Пюре из яблок и персиков натуральное
Каша кукурузная безмолочная сухая быстрорастворимая
Gerber
Sweet and Sour chicken
Heinz
NOVA 3