Barcode: 8337785096273
Mimelli
by K-Classic
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
lebensmittel
milch desserts
molkereien
nachspeisen
petits suisses
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 155.0 kcal |
| Fat | 8.0 g |
| of which saturated | 5.3 g |
| Carbohydrates | 17.0 g |
| of which sugars | 15.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Zucker,Sahne,Modifizierte Stärke,Aroma,Magermilchpulver,Fettreduziertes Kakaopulver,Johannisbrotkernmehl,E333,E407,Haselnusspaste,Vollmilch
Allergens
milk
nuts
Additives
e14xx
e333
e407
Related Products in Dairies
Small curd low fat cottage cheese
C NOVA 4
Greek nonfat yogurt
B NOVA 4
Whole Milk Mozzarella Cheese
Essential Everyday
D NOVA 4
Vanilla grade a greek nonfat yogurt, vanilla
Essential Everydays
A NOVA 4
Greek nonfat yogurt
B NOVA 4
Greek nonfat yogurt
Essential Everyday
A
Greek nonfat yogurt
B NOVA 4
Greek nonfat yogurt
B NOVA 4
Pumpkin spice cream cheese spread, pumpkin spice
E NOVA 4
Nonfat yogurt
B NOVA 4
Deli style white american cheese
E NOVA 3
Nonfat yogurt, vitamin d added
B NOVA 4