Barcode: 2006050068579
Mimolette
by LE CAVALIER
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 321.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 17.0 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 25.0 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
Lait de vache pasteurisé (origine : Pays-Bas), sel, ferments lactiques (lait), coagulant microbien, colorant : norbixine de rocou,
Allergens
milk
Additives
e160b
e160bii
Related Products in Dairies
Sharp cheddar cheese
D NOVA 3
Melting Cheese
E NOVA 4
Weyauwega, Cheddar Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Medium cheddar cheese
D NOVA 3
Mozzarella cheese
D NOVA 3
Weyauwega, Shredded Cheddar Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Star dairy, parmesan cheese
Star, Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 4
Weyauwega, Shredded Mozzarella Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Weyauwega, Sharp Cheddar Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 3
Weyauwega, Colby Jack Cheese
Weyauwega Star Dairy Inc.
D NOVA 4
Diamond marble cheese
D NOVA 3
Extra sharp cheddar cheese
D NOVA 3