Barcode: 3564700671863
Mimolette 23,7% Mat. Gr.
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
organic
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 320.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 17.0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 26.0 g |
| Salt | 2.6 g |
Ingredients
Lait de vache pasteurisé (origine : Pays-Bas), sel, ferments lactiques, coagulant, colorant : rocou. Croûte non comestible.
Allergens
milk
Additives
e160b
Related Products in Dairies
Evolution fresh, nonfat greek yogurt with strawberries & granola, strawberry
Evolution Fresh
B NOVA 4
Tropical Mango
Starbucks
C NOVA 4
CHEESE TRIO PROTEIN BOX
STARBUCKS
E NOVA 4
Yogurt parfait
Starbucks
NOVA 4
Hard White Queso Cheese With Loroco
Mama Lycha
E NOVA 3
Spreadable Butter with Olive Oil & Sea Salt
Golden Irish
E NOVA 2
Starbucks, organic lowfat milk, vanilla
C NOVA 4
Meierismør
Tine
E NOVA 2
Evolution fresh, nonfat greek yogurt, fresh blueberries & honey
Evolution Fresh, Evolution Fresh Inc.
B NOVA 3
Mama lycha, yakulin dairy beverage, peach
Mama, Gotera Inc.
E NOVA 4
Organic Low Fat Milk
Starbucks
C NOVA 4
Jersey Made, Fresh Cheese Log
Antonio Mozzarella Factory
C NOVA 3