Barcode: 3254550031909
MIMOLETTE BIO 6 MOIS
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
fr bio 10
green dot
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 387.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 19.0 g |
| Carbohydrates | 1.8 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 29.5 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
Lait de vache pasteurisé issu de l'agriculture biologique (origine : Normandie), sel, ferments lactiques, présure, colorant : norbixine de rocou, agent coagulant : chlorure de calcium.
Allergens
milk
Additives
e160b
e160bii
Related Products in Dairies
Petit Yoplait 0%
Yoplait
A NOVA 3
לבנה אסלי
רג׳ב
D
Monterey Jack or Colby Jack
Tillamook
NOVA 4
יוגורט ביו שטראוס 3 אחו
שטראוס
Original Sour Cream 15%
Tnuva
D NOVA 1
Beaufort AOP au lait cru
Reflets de France
NOVA 3
חלב טרי
תנובה
B NOVA 1
Cottage 5%
Tara
C NOVA 3
פטה כבשים 5%
פיראוס
D NOVA 3
Молоко
תנובה
B NOVA 1
גבינה לבנה
תנובה
C NOVA 3
עמק קלאסית
תנובה,עמק
NOVA 3